нєρѕι вιя ƒσяυм

şєкєя нєρѕι¢ιℓєяιη ƒσяυмυ


  Tomb Raider Legend Tam Çözüm

  Paylaş
  avatar
  JunioR#HuDgeNsS
  Administratör
  Administratör

  Kayıt tarihi : 31/08/09
  Rep Puanı : 20
  Nerden : İstanbul

  Tomb Raider Legend Tam Çözüm

  Mesaj tarafından JunioR#HuDgeNsS Bir Perş. Eyl. 24, 2009 10:06 pm

  01- Bolivia - Tiwanaku
  (Bölüm Save'i)
  Solunuzdaki aralıktan girin ve ilk Bronz Ödül (1/10) 'ü alın. Sağdan ilerleyin, çıkıntıdan karşıya atlayın ve sol çaprazınızda kalan yere ilerleyin, Bronz Ödül (2/10) 'ü alın. Suya atlayın ve karşıya geçin. Tırmanın ve kayayı aşağı ittirin.

  Bambuya tırmanın, üst noktada sağdaki bambuya atlayın, oradan da yine sağdaki platforma atlayın. Devam edin ve sallanan ipe atlayın. Sol tarafınıza dönün, biraz yukarı tırmanın ve sallanarak boşluğa atlayın, ışığınızı açın ve mağarada ilerleyerek Gümüş Ödül (1/5) 'ü alın. Hemen önünüzde mağara bitecek, alt mağaraya inin ve devam edin. Alt mağara bitiminde karşıya atlayın.

  Lara'nın baktığı yerdeki çatlağa tutunun ve sola ilerleyin. İlerleyemediğiniz noktada arkaya atlayın ve minik şelalenin üstüne çıkın.

  Şelale Yukarı doğru, mümkün olduğunda sağdan ilerleyin; büyük bir kaya gelecek. Geçtikten sonra ortada duran daldan kısa olana, oradan da şelalenin sol tarafına çıkın. Sağ tarafa atlayın. Yukarı çıkın ve askeri öldürün. İleride sol taraftan Bronz Ödül (3/10) 'ü alın. Yukarıdaki platforma çıkın, kayayı aşağı ittirin. Yukarı kalkan dal ile bir üst şelaleye çıkın. Kancanız ile yolu kapatan nesneyi çekin.

  İki askeri öldürün. İlerleyin ve suların aktığı yere sıçrayın, hızlı şekilde sola geçin ve geriye atlayın. Sallanın ve çıkıntıya atlayın, kenardan devam ederek. Platforma sıçrayın, Bir üst platforma geçin. İp ile sallanarak ile sol tarafta olan girintiden Bronz Ödül (4/10) 'ü alın. İnin ve platformdan çubuğa, buradan öbürüne ve en olarak da üst platforma atlayın. Silahlarınız çekin, gelen askeri öldürün. İlerleyin, boşluğun kenarından sıçrayın ve yukarıdaki parlayan nesneye havada ile kancanızı atın. Birkaç adım sonra Lara sola bakacak, kancanız ile Bronz Ödül (5/10) 'ün kendinize çekin.

  Aşağıya inmeden önce üstlerinde ünlem işareti olan kayaları tekmeleyin, böylece bir askeri öldüreceksiniz. Aşağı inin ve diğerini de öldürün, sağ girintiden Bronz Ödül (6/10) 'ü alın. İki askerin geldiği yere çıkın, ilerleyin ve Bronz Ödül (7/10) 'ü alın. Geri dönün, size üstten ateş eden askeri öldürün ve tırmanın. İpe atlayın, buradan da karşıya. Aşağı atlayın ve 6 askeri öldürün. Merdivenlerin sol tarafından sadece iki basamak üste çıkın. Küçük odanın önündeki kayaların farklı olduğunu göreceksiniz. Ateş ederek yıkın ve içeriden Gümüş Ödül (2/5) 'ü alın. Merdivenlerden devam edin.

  Tapınak - Tapınağa girin ve ilerdeki kutuları tekmeleyin, tuzağı gösterecek. Yine sıçrayın ve havada iken kancanızı atın. Karşıya geçin, ilerleyin ve solda, duvarın yanındaki boşluktan geçin ve Bronz Ödül (8/10) 'ü alın.

  Zincirli oda - Ortadaki zincirden yukarı çıkın ve odaya girişinizde solda olana atlayın. Yukarı çıkın ve yeniden ortadaki zincire atlayın. Buradan da üst platforma atlayın. İlerleyin, zincire atlayın ve aşağı inin. Devam edin ve suya atlayın. Biraz ilerleyin ve yüzeye çıkın. Yığıntıların arkasında duran Bronz Ödül (9/10) 'ü alın. Yeniden suya atlayın ve devam edin. Sudan çıktığınızda merdivenlerden iner inmez gelen leoparı öldürün. Biraz ilerleyin ve yüzeye düşen ışığı geçmeyin. Kapanan kayanların arasından geçin. İleride duran kafesi alın ve ittirin, böylelikle diğer kapanan kayalar size zarar veremeyecek.

  Taş kapılı oda - Sağ taraftan ilerleyin ve en sağdaki bölmeye tırmanarak Bronz Ödül (10/10) 'ü alın. Aşağıdaki leoparı yukarıdan öldürün. Aşağıdaki iki kafesi yukarı çıkartmanız gerekli; bunun için odaya girişte sol tarafta olan kaldıracın altındaki kafesi çekin ve kaldıracın yere inen ucuna çıkartın. Yukarı doğru çekin. Çekemeyeceğiniz yere gelince iki defa ters takla atın (Yürüme ile olmaz) kaldıracın havadaki diğer ucuna basın. Zamanlamanız iyiyse kafes üst platforma çıkmış olacak. Diğer kafesi de aynen bu şekilde yukarı çıkarın.
  Şayet bunu yapamazsanız resimde gördüğünüz gibi Merdiven başından tahterevalliye atlıyabilirsiniz.

  İki kafesten birini ortaya, diğerini de girişin solundakine koyun. Girişin sağındakine çıkın, kapı yarıya kadar açılınca üstünden inin. Girişin solundaki zincire çıkın, (çıkamıyorsanız sağdaki taşın üstünde biraz daha bekleyin) arkanızdaki çatlağa atlayın, devam edin. Üste çıkın, zincire sıçrayın ve karşıya geçin. Aşağı bir kademe inin ve sallanabileceğiniz boruya kadar ilerleyin. Borundan platforma atlayın. Platformun öteki ucuna gidin ve karşıdaki çatlağa atlayın. Devam edin ve kendinizi yukarı çekin, zincirden kaşıya geçin ve Gümüş Ödül (3/5) 'ü alın. Platforma geri dönün ve kapının sol tarafından iki kademe yukarı sıçrayın. Kapıya, sağa doğru sıçrayın. Kapının tam ortasından tutunuyor olmalısınız. Bir kere daha sıçrayın ve Altın Ödül (1/1) 'ü alın. Kapıdan geçin ve ekranda beliren yön tuşlarına basın. Aşağıdaki Gümüş Ödül 'ü fark edeceksiniz; devam edin ve aşağı inin. Leoparı öldürün. Bu odaya geldiğiniz geçidin tam altındaki kayayı ittirin, tünelden devam edin ve Gümüş Ödül (4/5) 'ü alın.

  Oda - Üzerine ışık vuran zamazingonun (bunlara ne denir ki?) olduğu köşeye çıkın, sol tarafınızda biraz önce ittirdiğiniz kaya oldun. Sıçrayın, zamazingo dönecek , bir sonrakine atlayın, dönüşünü bekleyin ve üçüncüye atlayın. Buradan da duvardaki çatlağa atlayın. İlerleyin ve yine yana atlayın. Biraz ilerleyin, arkaya doğru atlayarak diğer zamazingo'ya tutunun. Dönüşü tamamlamasını bekleyin ve Gümüş Ödül (5/5) 'ü alın. Aşağı inin ve aynı şeyleri tekrarlayın, sadece 4. zamazingo'ya atlamadan yine yana devam edin. Üste çıkın ve koridor boyunca ilerleyin.

  Helikopterden kurtulmak için sadece ileri doğru koşun ve köprü üstünde boşlukları atlayarak geçin. Alandaki 7 askeri öldürün ve bölümü bitirin.

  Croft Manor - Bolivya'yı bitirdikten sonra ana ekrandan Croft Manora girin biraz antrenman yapın ve buradaki ödülleri toplayın. İleride size çok yardımcı olacak bu ödüller hakkındaki bilgiyi ve Laranın Şatosunun tam açıklamasını okuyabilirsiniz. Croft Manor şatodan çıktıktan sonra oyuna kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. yalnız şatoda her aldığınız ödülden sonra veya şatodan ayrıldıktan sonra save etmeyi unutmayın.
  Peru - Return to Paraiso
  (Bölüm Save'i)
  Sokaklar - Hemen ilerideki korkuluk gibi şey ile yakın dövüş alıştırması yapabilirsiniz. Zaten ilk bölümde yeterince yaptığınıza inanıyorsanız hiç uğraşmayın. İşiniz bittiğinin de, bölüme başladığınız yerin sağındaki evin arkasına gidin. Eve bitişik olan çıkıntıyı kullanarak çatıya çıkın. Yukarı doğru bakın, parlayan lamba görecekseniz. Ona doğru zıplayın ve havada iken kancanızı atın. İleri doğru sallanın ve karşıdaki evin çatısına çıkın. Boşluktaki Bronz Ödül (1/Cool 'ü alın. Kutuyu çekerek yeniden yukarı çıkın ve mahalleye çıkın. Soldan devam edin ve kasaba meydanına girin.

  Kasaba Meydanı - Araçtan çıkan askerleri ve sonra da kapıdan gelenleri öldürün. Yukarıdan bir asker daha çıkacak. Kilise merdivenlerinden çıkın ve kırılmış korkuluktan pazar arabasının üstüne atlayın. Buradan üst platforma geçin ve çubukları kullanarak karşıya geçin; Bronz Ödül (2/Cool 'ü alın. Aşağı inin. Heykelin arakasında kalan aralıkta, solda duran Bronz Ödül (3/Cool 'ü alın. Bayrak direğine çıkarak terasa atlayın ve soldaki kapıyı açarak içerideki Gümüş Ödül (1/2) 'ü alın. Yeniden terasa çıkın ve karşıya atlayın, hava iken kancanızı atın. Odadaki askeri öldürün ve el bombalarını masadan alın.

  Sokaklar 2 - Kapıdan çıkar çıkmaz ateş etmeye başlayacaklar. El bombalarınızı kullanarak aşağıdakileri öldürün. Aynı seviyede olanları silahınızla temizleyebilirsiniz. Aşağı inin, köşeyi dönünce birkaç asker daha çıkacak. Arabanın üstündekine dikkat ederek temizliğinizi yapın; ancak motosiklete çok yaklaşmayın. Yan yana duran fıçıların arkasında kalan dar geçitten ilerleyin, sağ tarafta Bronz Ödül (4/Cool 'ü alın. Motora yaklaşın.

  Motor - Sadece bir parmağınız ileri tuşunda, bir diğeri deliler gibi ateş'e basarken sağa sola çarpmamaya gayret etmeniz yeterli. Köprüde sizi sıçratacak platformları kullanın, kamyonlara gelince sol taraftan yanaşın, önünüzdeki kamyondan düşen kutulara dikkat edin, o kadar.

  Genç Lara - Merdivenlerden inin ve ilerleyin. Boşluğu geçmek için üstteki boruyu kullanın. Soldan devam edin; kayalar düşünce dönün ve solda döndüğünüz yerin sağıdan devam edin. Küçük sarkıt ve dikitleri geçin, kutuları tekmeleyin ve eğilerek çubukların altından geçin. Lara bir arkadaşı olan Sarah'ı bulacak.. kafesi plakanın üstüne koyun ve mızraktan faydalanarak yukarı çıkın. Bronz Ödül (5/Cool 'ü alın ve duvardaki çatlağı kullanarak karşıya geçin. Alta inin, Lara adamla konuşacak. Taşı plakadan çekin ve girdiğiniz yerin karşısındaki platforma çıkarak ipe tutunun. Biraz yukarı çıkın ve üst platforma atlayın. Kenardan aşağı inin.  Kontrol size geçtiğinde sadece ilerleyin ve kayaların üstünden atlayın, sonra da kendinizi aşağı bırakın. Yaratık duvarda kaybolacak. Sağınızda duran platforma çıkın ve kayayı aşağıdaki plakaya yuvarlayın. Aşağı inin ve yerleştirin. Tekrar yukarı çıkın ve diğer platforma atlayın, yandaki tünelde Amanda'yı göreceksiniz. Buradan ipe, oradan da karşıya atlayın. Sağ taraftan Bronz Ödül (6/Cool 'ü alın. Kapıdan geçin ve tünelde devam edin. Aşağıdaki boşluğu yukarıdaki boru ile geçin ve büyük odaya girin. Amanda'yı suyun içinde, yukarıdan düşen taşların arasında bırakmak zorunda kalacaksınız.

  Kazı alanı - Hemen sol çaprazınızda duran üçlü kutuların arkasından Bronz Ödül (7/Cool 'ü alın. İleride çatısı tamamen yok olmuş kulübenin içinde Bronz Ödül (8/Cool 'ü alın. Suya atlayın ve tünelden devam edin. Bir veya iki defa yüzeye çıkıp nefes almanız gerekebilir. Büyük odaya geldiğinizde yine dalın ve sağa ilerleyin; girintiden Gümüş Ödül (2/2) 'ü alın. Yukarı çıkın ve nefes alın. Yüzeyden de görülen 4 tane taşa aynı dalışta basmanız gerekecek. 4. yü de çektiğinizde sahne gösterilecek ve Lara çekilen suyla beraber tabana inecek; burada Amanda'nın hala yaşıyor olabileceğini öğreneceksiniz.

  Yazıt - Hemen solunuzdaki açıklıktan girin. Lara yazıtları okuyacak. Yazıtın çevresinden dolaşın. Sağdaki platforma erişebilmek için soldaki çıkıntıları kullanın. İleri doğru sıçrayın ve kancanızı kullanın. Sağdaki girintilerden yine yukarı çıkın ve yine sıçrayarak kancanızı kullanın. Büyük odaya yaklaştığınızda ekrandaki tuş yönleri ile karşıya geçin.

  Taşlar - Biraz ilerleyin ve sağdaki heykele kancanızı fırlatarak taşı düşürün. Yerde duran iki taşı sağ ve sol (odaya girdiğiniz yöne göre) plakalara koyun. Sağda açılan heykelin yanındaki merdivenlerden yukarı çıkın ve üçüncü taşı aşağı ittirin. Bu taşı da ortadaki plakaya koyun. Lara yükselen lahitteki yazıları okuyacak, sahne bittiğinde açılan yere tırmanın; buradan kılıcın diğer bir parçasını bulacaksınız. Sanırım sonraki yolculuğunuzun Japonya'ya olacağını anladınız.

  Geriye dönüş - Sağınızdaki çıkıntıları kullanarak yukarıya, buradan da taşı aşağı ittirdiğiniz heykelin karşısındaki heykelin merdivenlerine atlayın. Yukarı çıkın ve ilerleyin. Duvardaki çıkıntıya tutunarak devam edin ve sonunda kolonun üstüne inin. Askerleri önünüze aldığınızda solunda duran kolonunun üstüne dikkat edin; tutunabileceğiniz bir çıkıntı var.

  İpe atlayın ve biraz yukarı tırmanın. Salanın ve bu çıkıntıyı tutun. Sola devam edin ve açıklıktan içeri girin. Yukarı çıkın ve taşı aşağı ittirin; duvarı delecek ve yere düşecek. Dikkatli şekilde aşağı inin ve bu taşı ortadaki plakaya koyun. Lahit biraz daha yükselecek; Altın Ödül (1/1) 'ü alın. Tam bir tur atın ve ipi yeniden tutun. Çaprazınızdaki sütuna, oradan da ilerideki sütuna atlayın. Askerleri öldürün ve kapıdan devam edin. Bir asker daha çıkacak, yine yukarıdan öldürün ve kancanızı kullanarak platforma, oradan da aşağı atlayın. Büyük yazıta gelince duvardaki aralıktan içerideki üç askeri daha öldürün, ip ile yukarı tırmanın ve aralığa sıçrayın. Sadece tırmanmaya devam edin. Askeri öldürün ve sonunda ip ile bu bölüme başladığınız yere geri dönün. Burada çok sayıda asker var, hepsini öldürünce bölüm de bitecek.
  Japan - Meeting with Takamoto
  (Bölüm Save'i)

  Takamoto - Lara'yı dana önce böyle görmediniz, eminim Şimdi hatunun göğüslerine bakmayı kesin ve oyuna devam edin. Aşağı inin ve barmen ile konuşun (E tuşu). İlerleyin ve Nishimura'nın odasına girmek için panele basın. Dışarı çıktığınızda Takamoto sizi bekliyor olacak. Adamlarını öldürünce Nishimura size asansörlerin anahtarını verecek. Etraftaki silahları toplayın ve soldaki koridordan asansöre gidin.

  Çatı - Asansörden çıkında solunuzda kalan kapıdan çatıya çıkın. Biraz daha yürüyün ve varile ateş edin. Boruya tutunarak üst çatıya çıkın. Bir kez daha yukarı çıkın ve kutuya ateş edin, Bronz Ödül (1/6) 'ü alın. Arkanıza dönünün ve camlı tavana kancanızı atın. Çekince aşağı inebileceksiniz. Aşağıda motorun arkasındaki kutudan Bronz Ödül (2/6) 'ü, ilerisinde karton kutular ile çevrilmiş olan kutudan ise Gümüş Ödül (1/4) 'ü alın. Motora E tuşu ile binin, terasa çıkın ve yapımı bitmemiş olan köprüden atlayın. Ekranda çıkan yön tuşlarını kullanarak biraz akrobatlık yapın.

  İskeleler- Alt iskeleye inin, en uçtaki kutudan Bronz Ödül (3/6) 'ü alın. Yukarı çıkın ve sahne sonrası olduğunuz yerden karşıya geçin. Nişan alarak parlayan kancayı vurun. İpe sıçrayın ve karşıya geçin, uçtaki halat ile de yan binaya geçin. İskeleyi kancanız ile kendinize çekin ve size yakınken üstüne atlayın. Diğer tarafa sallanınca da kancanızı atın. Sağa dönün ve platforma atlayın. Yine kancanız ile iskeleyi çekin, aynı şekilde üstüne çıkın. Buradan da ilerideki iskeleye atlayın. Yukarıdaki metal nesneye doğru atlayın ve havada kancanızı atın. Sağa dönün ve Takamoto'nun çatısına çıkın. Üç koruma ve iki köpeği patlayabilen lambaların yardımıyla öldürün ve kapıdan devam edin.

  Bina - Merdivenlerden aşağı inin, kutudaki Bronz Ödül (4/6) 'ü alın. Merdivenlerden en üste çıkın, boruların üstüne inin ve sola sıçrayın. Buradan biraz ilerleyin ve üst boruların üstüne sıçrayın. Kutudan Gümüş Ödül (2/4) 'ü alın. Aşağı atlayın ve kapıdan girin.

  Ofis - Korumaları öldürün. Üst platforma çıkın ve soldaki dolaptan Gümüş Ödül (3/4) 'ü alın. Alta inin ve sol çaprazda duran odaki kutudan Bronz Ödül (5/6) 'ü alın. Büyük ekranı tutan kancalara ateş edin ve kancanız ile metali kullanarak ekranı çekin. İki korumayı öldürün ve dışarı çıkın.

  Tırmanış - Solundaki boruya tırmanın, en üst noktada platformun altındaki çıkıntıya atlayın. Yana gidin ve üstüne çıkın. Kancanız ile karşınızdaki platformu çekin ve üstüne çıkın. İlerleyin ve sonrakine atlayın. Merdivenlerden yukarı çıkın, yine kancanızı kullanarak platformu çekin ve önce çubuğa, buradan da platforma atlayın. Yukarı çıkın ve duvara bitişik duran direğe atlayın. En üst noktaya çıkın. Burada, biraz çapraz olarak arkaya atlayın. Ağırlığınız ile platform düzelecek. Boruya geri atlayın ve biraz yukarı çıktıktan sonra inen düzelen platforma atlayın. Uca kadar ilerleyin. Bu aşamada hiç durmadan devam etmeniz gerekiyor. Çünkü tutunacağınız tüm borular birkaç saniye içinde çöküyor. Boruya atlayın ve yukarı çıkın. Duvardaki borulardan birbirlerine atlayarak ilerleyin. Küçük balkona erişeceksiniz. İçeri girin.

  Müze - Korumaları öldürdükten sonra sağlık ve cephane durumunuzu düzeltin. Girişte sağda olan yerden Bronz Ödül (6/6) 'ü, aşağıda solda olan küçük odada ortada duran dolaptan da Gümüş Ödül (4/4) 'ü alın. Kapıdan devam edin. Hemen karşıdaki küreye gidin ve E tuşu ile ittirmeye başlayın; böylece tavandaki makineli Lara'yı vuramayacak. Yeteri kadar ittirdikten sonra küreyi bırakın ve koridordan devam edin, kapıdan girin.

  Takamoto ile konuşmanızı bitince 3 korumayı öldürün. Ejderha'nın arkasına geçin ve kancanızı atarak kendinize çekin. Cam kırılınca gelen iki korumayı da öldürün ve yukarı çıkın. Sağdan devam edin ve ilerideki antik kutuyu kırılan camın olduğu yerden aşağı atın. Altın Ödül (1/1) 'ü alın ve tekrar yukarı çıkarak kapıdan girin.

  Takamoto - Hemen borular ile yukarı çıkın. Takamato'dan uzak durmayın. Enerji attığında sıçrayarak veya eğilerek kurtulabilirsiniz. Ancak çok yakın durursanız düşey olarak attığı enerjilerden kaçamayabilirsiniz. Mesafeyi iyi ayarlayabilirseniz pompalı tüfek de işinizi kolaylaştırabilir. Uzaktan hallederim diyorsanız heykellerin arkasında kalırsanız etkilenme şansınız düşük olur.Takamato'yu öldürdükten sonraki sahne ile beraber bölüm bitiyor.

  Bölüm sonu yaratığı geçmek için yardımcı Video (10 MB)

  04 - Ghana - Persuing James Rutland:West Africa
  (Bölüm Save'i)
  Şelale - İlerleyin, sahneden sonra suya atlayın. Suda sağda ve solda olan Bronz Ödülleri (1/5) ve (2/5) alın. Mekanizmanın olduğu platforma çıkın, buradan da yukarı tırmanın ipe atlayın ve mekanizmayı başlatın. Yere atlayın ve metal objeye kancanızı atarak çekin. Sahneden sonra tapınağa girmeden önce suya yeniden atlayın ve mekanizmanın altındaki dar geçitten Gümüş Ödül (1/4) 'ü alın.

  Tapınak - Merdivenlerden ilerleyin. Sudaki tekneyi kancanız ile kendinize çekin ve ipe tutunarak sallanın ve suya atlayın. Yukarı çıkın ve askeri öldürün. Devam edin ve büyük odaya girin. İçerideki askerleri öldürün, üst platforma çıkın ve Bronz Ödül (3/5) 'ü alın. Makineliyi kullanarak solundaki sütuna ateş edin; mekanizmayı serbest bırakacak.
  Bu mekanizmadaki çıkıntılardan birine tutunun ve en ileride iken sallanın, biraz yukarı çıkınca ipe atlayarak buradan da platforma ulaşın. Metal iskeleye çıkın ve ucuna gelerek diğer platforma kancanızı fırlatarak iskeleyi çekin. İpe atlayın ve diğer mekanizmadaki üstte olan çubuğa , buradan da diğerine atlayın. Merdivenlere atlayın ve yukarı çıkın. Buradan da merdivenlerle çıkın ve solundaki çatlaklarla bir sonraki odaya geçin. Silahlarınızı çıkartın ve leoparı öldürün. Merdivenlerden çıkın ve tam yukarı tırmanmadan sağ taraftan Bronz Ödül (4/5) 'ü alın. Yukarı çıkın ve taşa atlayın. Lara'nın ağırlığı ile taş aşağı inecek, bira bekleyin ve diğer taşa atlayın, buradan da merdivenler ile yukarı çıkın.

  Mekanizmalar - Mekanizmayı arkanıza alarak platformda ilerleyin ve suya atlayın, tam karşınızdaki yerden çıkın ve sağdan Gümüş Ödül (2/4) 'ü alın. Buraya çıktığınız uca gelin, ödül solunda iken sol çaprazınıza doğru yüzün. Platforma, buradan da tekneye çıkın. Hemen ilerinizdeki kolondaki metale kancanızı atın ve çekin. Solunda kalan kolon da aynısını yapın. Platforma çıkın ver merdivenlerden yukarı tırmanın. Bir öncekinin aynısı bir hareketli mekanizma var, yine zamanlamanızı ayarlayın ve karşı platforma geçin. Sol köşedeki Bronz Ödül (5/5) 'ü alın ve Sıçrayarak kancanızı kullanın. Solunuzda kalan çatlağa atayın ve buradan da karşı platforma geçin. Buradaki plakaya bastığınızda karşınızdaki mekanizma dönecek ve heykelin kollunu serbest bırakacak. Önce tam karşınızdaki plakaya kayayı koyun ve heykelin bir kolunu serbest bırakın. Geri gelin. Plakaya çıktığınızda diğer kolun da serbest kaldığını göreceksiniz. Ancak kolları aşağı indirmeniz, bunun için d heykelin göğsündeki metal plakayı kancanız ile çekmelisiniz. Plakanın üstünde kalın, ve koşarak dönen mekanizmaya, buradan da heykelin olduğu platforma atlayın. Heykeldeki plakaya kancanızı atın ve çekin; odaya sular dolacak. Suya atlayın ve açılan kapıdan askerleri öldürdüğünüz odaya geri dönün.

  Karşı platforma yine tekerlekteki çubuklar ve ip ile geçin. İlk tuzaktan dikkatlice geçin, ancak ikinci tuzaktan zarar almadan kurtulabilmek için hemen soldaki kayayı kullanın. Sağ veya sol duvara bitişik olarak ittirdiğinizde bıçaklar Lara'ya zarar veremez. Ancak tam ileri kadar götürmeyin, üstüne çıkarak sıçrayarak kurtulabileceğiniz mesafede bırakın. Yoksa bıçaklar dönerek zarar veriyor. İlerleyin ve sonraki bıçakları atlayarak ve eğilerek geçin. İleride arkanızdan bir kaya yuvarlanacak, burayı geçmek çok kolay, sadece soldaki engeli atlayarak ve sağdakini de eğilerek geçin. Çukurdan da atlarsanız tapınak dışına çıkıyorsunuz.

  Tapınak dışı - Merdiven ile aşağı inin ve Gümüş Ödül (3/4) 'ü alın. Yukarı çıkın ve duvardaki çubuğu kullanarak karşıdaki çıkıntıya tutunun. Yana gidin ve arkanızdaki çıkıntıya, buradan da yukarı ve vakit kaybetmeden arkanızdaki çubuğa atlayın. Son olarak platforma atlayın. Karşınızdaki iskele sistemine atlayın, aşağı ince diğeri ile karşıya geçin. Çaprazınızdaki çubuk sistemi ile yukarı platforma çıkın .

  Tapınak içi - Yerdeki çukurları yukarıdaki metal objelere kanca atarak geçin ve ilerideki 3 askeri öldürün. İlerleyin; şalelerin olduğu, başka bir açıklığa çıkacaksınız. Sağınızdaki iki çubuğu kullanarak çatlağa atlayın. Yukarı çıkmayın, solunuzdaki platforma atlayın. El bombasını kullanarak üzeride oyma olan yüzeyi patlatın ve Gümüş Ödül (4/4) 'ü alın. Geri dönün ve çatlaklardan tırmanın. Sonunda üstünde variller olan platforma ulaşacaksınız. Bu varilleri kullanarak ateş güçlerinden faydalanabilirsiniz. Ancak köprüyü patlatırsanız iplerle karşıya geçmeniz gerekecek. Seçim sizin. Askerleri öldürüp yine cephane ve sağlık durumuzu düzelttikten sonra kapıdan ilerleyin. Leoparı öldürün ve sağdaki merdivenlere çıkın. Ardı ardına iki kaya yuvarlanacak, dikkatli olun. İp ile karşı merdivenlere geçin, gene bir kaya yuvarlanacak. Atlattıktan sonra yukarı çıkın. Plakanın üstüne çıkın ve kapı tamamen açılıncaya kadar bekleyin. İçeri girmeyin. Hiç zaman kaybetmeden aşağı inin, büyük kahverengi kapının açıldığını göreceksiniz. Altın Ödül (1/1) 'ü alın ve yukarı çıkarak yeniden plakan üstüne gidin. Rutland ile karşılaşacaksınız.

  Rutland -
  Bu hali ile öldüremezsiniz, silahınızla zarar verdiğinizde Rutland platformlara çıkıyor ve enerjini yeniliyor. Bunu engellemek için Rutland'a ateş edin, yukarı çıktığında platformların ortasında olan taşlara ateş ederek korumalarını kırın. Sonra yaklaşarak kancanız ile (elbette silahınızı indirmeniz gerekiyor) çekin, bunu yaptığınız her platform yıkılacak. Dördünü de yıktığınızda Rutland'ı öldürebilirsiniz. Burada el bombasını iyi kullanırsanız kolaylıkla geçersiniz, ancak şart değil. Sadece daireler çizerek sürekli hareket halinde olun yeter..

  Bölüm sonu yaratığı geçmek için yardımcı Video (10 MB)
  05 - Kazakhstan - Project Carbonek
  (Bölüm Save'i)
  Aşağı atlayın ve ekranda beliren yön tuşuna göre paraşütünüzü açın. Çatıdaki makineli ile aşağıdaki askerleri öldürün. Tam sağ çaprazınızdaki binanın çatısındaki kutuda Bronz Ödül (1/5) var. Direği kullanarak alın. Askerler yeniden çıktığında yine makineliye dönün ve temizliğinizi yapın. Askerlerin çıktığı binaya girin, sağdaki küçük odaya girin ve Bronz Ödül (2/5) 'ü alın.

  Çatı - Binanın içindeki merdivenle çatıya çıkın ve karşıdaki askeri öldürün. İp ile aşağı inmeyin, sadece işinizi zorlaştırır. Yan çatıya geçin ve aşağıdaki askerleri öldürün. Sol tarafta olan kulenin altındaki varili vurmak için kapı hizasını geçin. Varili vurun, içeri girin ve kutudan Gümüş Ödül (1/3) 'ü alın. Üzerinde haç olan revire girin.

  Dışarı çıktığınızda askerler gelecek. İşiniz bittikten sonra büyük kapıya gidin ve açın. Varillere dikkat ederek soldan yukarı tırmanın ve askerleri öldürün. İçeri girin. Sahnelerden sonra merdivenle çatıya çıkın, karşıya sıçrayın ve ipler yardımı ile ilk çıktığınız çatıya geri dönün. Aşağıdaki askerleri öldürün ve yine motora atlayarak bu sefer daha uzun bir motor yolculuğuna başlayın.

  Motor - Bir öncekinin aynısı, mesafeyi koruyun yeter. Sona doğru iki defa köprüleri kullanarak trenin üstünden atlayacaksınız, en sonda ise trenin biraz üstünde motorunuzu sürerken motorla beraber trene atlayacaksınız. Sonra uzun bir sahne gelecek, ardından yine ekranda beliren tuşlar ile laboratuara ateşli bir giriş yapacaksınız.

  Laboratuara giriş - Kancanızı kullanarak kirişi çekin ve ipe tutunun. Sallanarak karşıya atlayın. Merdivenlerden çıkın, sağınızda duran levhaya atlayın ve çubuklar yardımı ile karşıya geçin. Aşağıya inerek kutudan Bronz Ödül (3/5) 'ü alın. Yukarı çıkın, yine kancanız ile kirişi çekin ve ateşten korunmak için biraz tırmanın. Sallanarak karşıya geçin. Duvardaki çıkıntılara atlayın ve yukarı çıkın.

  Havalandırma - Silahınız çekin ve pervaneye ateş edin. Koridordan ilerleyin, gerektiğinde elektrikli kabloların üzerinden atlayın ve pervanelere ateş edin. Bu rutini birkaç defa tekrarlayacaksınız, sonunda sıçrayarak kancanızı kullanacağınız bir boşluğa geleceksiniz. Burada zemine inin ve kutunun içinden Bronz Ödül (4/5) 'ü alın. Diğer köşedeki kutunun üstüne çıkarak sıçrama + kanca ile devam edin.  Jeneratör - Odaya girdiğiniz yerin hemen sağında duvardaki menfezlere (kutulara) tırmanın, yana kayın ve odanın kapısını kancanız ile çekin, içerideki kutuda Gümüş Ödül (2/3) var . Odaya girdiğiniz yerin solundaki kutuya çıkın. Duvara atlayın ve yana geçin. Devam edin, ipe atlayın. Yakıt geldiğine göre yine jeneratörün karşısına geçin ve kancanız ile çekerek çalıştırın. Arkanızdaki kapı açılacak.

  Koridorlar - Sadece yerdeki yeşil dumana ve üstteki mavi elektrik arklarına dikkat ederek ve E tuşu ile hızlı hareket ederek koridorları geçin..

  Tesla - Aşağı inin ve askerleri öldürün. Kulenin arkasındaki Bronz Ödül (5/5) 'ü alın. Elektrik arkına dikkat ederek tırmanın, platformdan çubuklara oradan da ipe atlayın. Solda dönün ve çubuklara atlayın. Yine arklara dikkat ederek platforma atlayın; kapılara yaklaşmadan önce sağdaki odadaki varile ateş edin, içeri girin ve Gümüş Ödül (3/3) 'ü alın. Kapıdan devam edin. .  Kontrol Odası -
  Koridordan yeşil gazlara dikkat ederek devam edin. Odadaki askerleri öldürün. Bir defasında içeri girmeden sadece el bombası attım, kapının dibinde biriken askerler Lara'ya zararsız el bombalarını atarak birbirlerini öldürdüler. Belki sizde de işe yarar. İçeri girin ve sağ çaprazınızda rayda duran aleti ittirin. Burada platformlar ve ipler yardımı ile kontrol odasına gidin ve kolu çekin. Aşağı inin ve kancanız ile elektrik yüklenmiş nesneyi çekerek biraz önce geldiğiniz koridora hızlıca çekin. Birkaç defa çekmeniz gerekiyor. Ardından yeniden koridora girin, elbette elektrik yüklenmiş sarkan çubuklara dikkat ederek. Kancanız ile hareket ettirip zarar görmeden aralarından geçebilirsiniz. Sonunda geri geleceksiniz, ölü bilim adamının yanına gelerek kancanızı kapıya fırlatın ve çekin.

  Büyük silah - Tesla silahının yanına yeniden geldiğinizde kullanın. G tuşu ile metal objeleri çekebilir ve H ile de çok hızlı olarak fırlatabilirsiniz. Karşınızdaki 3 adamda pratik yapın. Burada Altın Ödül'e ulaşmak biraz zahmetli olabilir, karşını da duran metal iskeleyi olabildiğince sağ tarafa yanaştırmanız gerekiyor. Bunun için G ile hız kazandırın ve H ile birkaç defa hızlandırın. Sonunda en sağa yanaşacaktır. Birkaç defa denemek zorunda kalabilirsiniz. Adamlar karşınızda iken tam sağınızda, yukarıda duran kutuları çıkartın. Adamlarda kulanın veya sadece yere atın. Silahtan inin. Sağ arka çaprazınızdaki metal kutunun yanına gidin ve en uca ittirin. Üstüne çıkın. Aldığınız rafların yerine sıçrayın ve yana ilerleyin. İttirdiğiniz iskeleye çıkın ve karşıya geçin, sağ tarafınızda Altın Ödül (1/1) var. Silaha geri dönün ve metal iskeleyi G tuşu ile biraz geri çekin. Silahı bırakın ve iskele atlayın, buradan da karşı kapıya. Yine iskelelere çıkın ve silahınızda çapraz duran boruları vurun. Kancanızı atarak iskeleyi hareket ettirebilirsiniz, elbette borulardan eğilerek geçin.. Aynısını öbür iskelede yapın ama bu sefer elbette zıplayacaksınız. En sonunda, aşağı atlayın, sağdan ilerleyin be yaratık ile bir kez daha kapışmaya hazırlanın. Sağlığını az ise mutlaka ilkyardım çantanızı kullanın.
  Yaratık - Odanın dört tarafında yer alan kutulara giderek E tuşu ile kolları çekin, sonra odanın ortasındaki silaha geçin. Size yakın pozisyon da odanın ortasında duran dört adat metal top var. Bunları silah ile ittirmeniz gerekiyor. Ancak kısa süre havada asılı kaldıkları için hızlı bir şekilde dördünü birden havada tutmalı ve bu anda silahtan inerek kancanız ile silahın üstünde açılan küreden kılıcın diğer parçasını almasınız. Biraz zorlanabilirsiniz ama olmayacak bir şey değil.
  Bölüm sonu yaratığı geçmek için yardımcı Video (10 MB)
  Bölüm sonu Yaratığı geçme Resimleri
  06 - England - King Arthur's Tomb
  (Bölüm Save'i)
  Yukarıdaki metal menfeze kancanızı atarak çekin ve aşağıdaki kutuyu çekerek yukarı çıkın. Kutuya ateş ederek Bronz Ödül (1/9) 'ü alın. Diğer menfezi de kancanız ile çekin ve aşağı inin. Kapıyı açmaya çalıştığınızda elektriğin olmadığını göreceksiniz. Arkanızdaki geçitten ilerleyin ve pencereleri kullanarak çitin diğer tarafındaki şalteri indirin. Geri dönün ve kapıdan girin. İlk başladığınız yerdesiniz, taşa saplı kılıcı bulun ve E tuşu ile çekin.

  Odaya girdiğiniz yerin sağındaki küçük odada kutuyu kırın ve Bronz Ödül (2/9) 'ü alın. Geri çıkın ve duvardan çıkan boruya atlayın. Diğerine atladığınızda boru dönecek, hızlı şekilde tam geriye atlayın. Geriye dönün ve karşıya atlayın. Lara'nın tuttuğu çubuğa bağlı kapı açılacak, yine zaman kaybetmeden geriye atlayın, dönün ve açılmış olan kapının üstünden yan odaya geçin. Arthur'u asılı tutan kancaya ateş edin ve karşıya geçin. Sağınızdaki alçak aralıktan küçük odaya geçin ve Bronz Ödül (3/9) 'ü alın. Geri gelin ve kılıcı çekin. Açığa çıkan metal nesneyi kancanız ile çekerseniz bağlı olduğu ip kapıyı açacak; hızlı olun ve altından geçin.

  Forklift - Odaya girince sağ üstte duran menfezi kancanız ile çekin. Forklift ile kutulardan bir basamak oluşturun ve Profesörün odasına çıkarak Gümüş Ödül (1/5) 'ü alın. Geri dönün ve forklifte binerek aşağı inin. Doğrudan karşıdaki sahte mezara sürerek mezarı kırın ve Gümüş Ödül (2/5) ‘ü alın. Yeniden forklifte binin ve kutuları kaldırarak arkalarındaki duvarı yıkın. Forkliftten inmeden devam edin. Metal kapıya geldiniz de forklift ile kaldırın ve yine devam edin. Büyük duvara forklifti sürün. Ekrandaki işarete göre yön tuşuna basarak kurtulun.

  Mezara İniş - Girer girmez sağınızda ve karşınızda duran Bronz Ödül (4/9) ve Bronz Ödül (5/9) ‘ü kancanız ile alın. Soldan devam edin ve duvardaki çıkıntılar ile boruları kullanarak aşağı inin. Bronz Ödül (6/9) ‘ü de gördüğünüzde sağa devam edin, Lara'yı yukarı çekin ve dolaşarak alın. Aşağı inin. Burada üzerinde III yazan taşa dikkat edin.

  Zemin - Açıklıktan geçerek devam edin ve alevlerin üstünden karşıya atlayın. İlerleyin ve kutuyu kullanarak alevlerin üstünden atlayın. Kutuyu kapıya kadar çekin ve diğer tarafa atlayın, manivelayı çekerek kapıyı açın, kutuyu çekin.

  Dönen bıçaklar - Kutuyu girişe göre solda olan bıçakların altına ittirin ve içeri girin. Gümüş Ödül (3/5) 'ü alın ve kutuyu odanın içine çekin. Yukarı bakın, tutunabileceğini bir yer göreceksiniz. Kutuyu bunun altına çekin ve yukarı çıkarak üzerinde I yazan taşı ittirin. Aynı işlemi odanın karşısında olan diğer odada da yapın ve II yazan taşı ittirin. Her iki kutuyu da ortada olan bıçakların altından geçirerek büyük boşluğa taşıyın. İlerideki alevlerin üstünden allayabilmek için iki kutuyu da ardı ardına alevlerin üstüne koyun. Atlayın ve manivelayı çekin ve ilerleyin.

  Havuz - Sol tarafınızda havuzun olduğu yerde, bir plaka göreceksiniz. Üstüne çıktığınızda karşıdaki kapı açılıyor anca indiğinizde kapanıyor. Havuza atlayın ve karşıya yüzün. Sağ tarafınızdaki avizeyi sallayarak duvardaki barları avizeyle beraber düşürün ve Bronz Ödül (7/9) ‘ü alın. Arkanızdaki avizeyi de sallayın ve tabutun önündeki barları düşürün. Tabutu suya çekip üstüne çıkın. Geldiğiniz yerdeki aydınlatmaya kancanızı atın ve çekin. Yanına gelince plakanın üstündeki aydınlatmaya aynısını yapın. Plakanın üstüne çıkın ve tabutu kancanız ile çekin. Açılan kapıdan ilerleyin.

  Su kanalları - Girişin altına atlayın ve Bronz Ödül (8/9) ‘ü alın. Suyun içindeki manivelayı çekin ve tabutu üstüne çıkın, biraz ileride sağdaki çıkıntıya çıkın. Sağda kalan lambaya dikkat edin. Suya atlayın ve ortaya gelin. Sol dönün, bir kez daha sola dönün ve manivelayı çekin. Tabuta çıkın ve ortaya geldiğinizde biraz önceki lambaya kancanızı atarak tabutu ödüle yaklaştırın ve Gümüş Ödül (4/5) ‘ü alın. Ödülün tam karşısında bir geçit var, ancak buradan geçmeniz için tabutu yanaştırmanız gerekiyor. Bunun için bu geçidin sol üstünde olan lambaya kancanızı tabutun üstünde iken atmalısınız. Akıntı tabutu yana sürüklediği için biraz uğraştırabilir. Buradan geçtiğinizde suya atlayın, sahne girecek.

  Tapınak - Burada suya dalamazsınız, doğrudan karşıya yüzün. Ucunda ateş yanan sistemlere dikkat edin. İkisini de sol taraflarına geçerek kancanız ile birer defa çekin. Tapınağın solundan tırmanın ve ve sol taraftaki kola atlayın. Kol dönecek. Mesafe uzun olduğu için yine sallanarak atlayın ve kancanızı kullanarak diğerine atlayın. Bu da dönünce Tapınağın sağına ulaşmış oluyorsunuz. Yukarı çıkın ve duvardaki çıkıntılar ile zincire tırmanın, çatıya çıkın. Çatının diğer tarafında biraz dolaşın ve Gümüş Ödül (5/5) ‘ü alın. İp ile Tapınağa inin.

  Tapınağın içinde Bedwyr''in lahdine gidin. Bunu ortada kırılmış kolonun yanında çekin. Arthur'un yanına giderek ahizeyi çekin ve Tapınağın kapısına doğru sallandığından emin olun. Zaman kaybetmeden kolona çıkın ve oradan da ip ile asılı tutan taşa atlayın. Böylece avize yükselen çana çarpacak ve çıkan ses Arthur'u çevreleyen korumayı kıracak. Kılıcın kabzasını alacaksınız; tapınaktan çıkın.

  Yaratık - Bu yaratığı da ateş ederek öldüremezsiniz. Silahınız ile kafeslere ateş edin, kafesler ses çıkarıyor yaratık kafasını çevirip sesi dinlediği zaman ise silahınızı indirin ve kancanız ile kolu çekin. Kafes yaratığın kafasına düşecek. Bu işlemi her bir kafes için yaptığınızda yaratık ölecek.

  Geri dönüş - Yaratığın suda kalan gövdesine çıkarak Lara'yı yukarı çıkın ve devam edin. Kancanız ile ilk boşluğu geçin ve ikincisine atlayın, ekranda çıkan tuşlar ile ikinci yaratığı da geçin. Kapının üstündeki kanca ateş ederek ipi serbest bırakın. Kapıdaki çıkıntıları kullanarak Bronz Ödül (9/9) ‘ü alın ve yeniden ipe tırmanarak yukarı çıkın. Karşıya atlayın ve manivela'yı çekerek kapıdan geçin. Aşağı atlayın.

  Yukarıya - Silahlarınızı çekin, askerleri öldürün. Aynı yolu izleyerek geriye döneceğiz. Üzerinde III yazan taşı ittirirseniz Altın Ödül (1/1) ‘ü saklayan odanın kapısı açılacak. Asansöre binin ve düğmeye basın. Yukarıdaki adamı öldürün, sağdaki tabuta kancanızı atın ve çekin, platforma sıçrayın. Sadece dışarıya kadar devam edin ve askerleri öldürün.

  Bölüm sonu yaratığı geçmek için yardımcı Video (10 MB)
  Bölüm sonu Yaratığı geçme Resimleri
  07 - Nepal - The Ghalali Key
  (Bölüm Save'i)
  Bu bölümde neredeyse tutunacağınız her türlü boru, sarkıt, çatlak çöküyor. Dolayısı ile hızlı olmalısınız. Çıkıntıya tutunun ve sola devam edin. Taş yüzeye tutunun, buradan da öbürüne sıçrayın. Bir kere daha sıçrayın ve yine sola ilerleyin. Arkaya sıçrayın ve hızlı şekilde sağa kayın. Yukarı sıçrayın. Devam edeceğiniz yüzeyde oyalanmayın, bu da çöküyor. İlerleyin ve boruya sıçrayın, buradan da kolona sıçrayın. Lara'yı yukarı çekin. Karşıdan aşağı inin ve Bronz Ödül (1/9) ‘ü alın ve yukarı çıkın. Yukarıda kancayı atacağınız yer var, sıçrayın ve kancanızı atın. Art arda üç sarkıt var, bunlardan yararlanarak karşıya geçeceğiz. Hızlı şekilde geçin ve kenara tutunun. Kenardan devam edin ve iki defa yukarı sıçrayın. Platformu gördüğünüzde çıkmayın ve kenardan sağa devam edin. Gümüş Ödül (1/6) ‘ü alın ve platforma çıkın. Sağ taraftaki buzla kapanmış geçide ateş ederek uçağın olduğu alana gelin.

  Soldaki taşa çıkın ve aşağı kayın, kenara gelince atlayın ve yeniden kayarak yine uçtan atlayın. Aşağıda uçağa bakarken sol tarafınızda uçağın bir parçasını göreceksiniz, üstünde parlayan bir nesne var. Yaklaşınca yine sıçrama+kanca ile mağaraya girin. İlerlemeden arkanızı dönün, sağ taraftaki buz ile kapanmış çıkıntıya ateş edin ve Gümüş Ödül (2/6) ‘ü alın. Mağaradan devam edin. Aşağı inmeye başlamadan önce dikkatli şekilde alana bakın.

  Enkaz - Kuyruktan faydalanarak aşağı inin ve pervanenin altında geçerek sağ taraftan kancanız ile Bronz Ödül (2/9) ‘ü alın. Platforma gidin ve leoparı yukarıdan öldürün. Aşağı inerek tam karşınızda olan çıkıntıya atlayın ve kanadın parçasını kancanız ile çekin. Karşıya sıçrayın ve Gümüş Ödül (3/6) ‘ü alın. Geri gelin ve uçak motorunu uçağın arka kısmına kancanız ile yakınlaştırın. Uçağın içine girin, ilerlemeyin ve motoru uçağın karda duran kısmına çekin. Bunu yapmazsanız Lara'nın ağırlığı ile uçağın burun kısmı aşağı eğiliyor ve uçak düşüyor. Uçağın burnuna doğru ilerlediğinizde sahne gösterilecek, ekranda beliren oklar ile kolyeyi alın ve uçaktan kurtulun.

  Platformlar - Lara'nın kontrolünü elinize aldığınızda uçağın olduğu yere ilerleyin. Aşağı eğimli inen bir platformlar sistemi göreceksiniz. Burada hiç durmadan akrobasi yapmamız gerekecek, en sonunda güvenli bir yere sıçrayacaksınız.

  Mağara - Burası da biraz uğraştırabilir, hiç durmamanız gerekiyor. Mağaraya girdiğinizde ilerlemeyin ve arkanızı dönün, Bronz Ödül (3/9) ‘ü alın. Şimdi devam edin ve karşıdaki platforma sıçrayın. Sağdaki borudan karşıya atlayın ve sola devam edin. Yine sola atlayın ve hızlı şekilde yana kayıp alt çatlağı tutun. Arkanızdaki borudan sarkıta, buradan da diğer sarkıta tutunun. Etrafınızda dönerseniz ödülü göreceksiniz ama birazdan alacağız. Platforma atlayın ve dikkatli şekilde önünüzdeki çatlağa tutunun. Sağa kayın ve platforma çıkın. İlerlemeden önce olabildiğinde köşeye gelin ve arkanızda bıraktığınız Bronz Ödül (4/9) ‘ü kancanızla çekerek alın.

  Bulunduğunu platforma arkanızı dönün ve sağ çapraza gidin. Buradan kendinizi yavaşça aşağı bırakın ve Altın Ödül (1/1) ‘e ulaşmak için çatlak sistemi kullanın. Tekrar platforma geri gelin ve sefer sol üst tarafta olan çatlağa atlayın. Buradan devam ederek düşey boruya ulaşın, yana atlayın ve kendiniz yukarı çekin.

  Askerler - Silahınızı çekin ve askerleri öldürün. Varillerden yararlanabilirsiniz. Girdiğiniz yerin sol tarafında kalan buz kütlesine çıkın, soldaki duvara ateş edin ve Gümüş Ödül (4/6) ‘ü alın. Yine sol çaprazdaki suyun yanında kalan Bronz Ödül (5/9)'ı alın. Yukarıda görünen Bronz Ödül (6/9) ‘a ulaşın ve bu platformdan sıçrama+kanca ile karşıya geçin, ipe tutunarak alanın diğer köşesine geçin.

  Mağara 2 - Aşağı kayın ve hemen soldaki girintide duran Bronz Ödül (7/9) ‘ü alın. İlerleyin ve sudaki buz kütlelerinden yaralanın, ancak ikinciden üçüncüye atlayamıyorsunuz, yukarı bakın ve buz kütlesine ateş edin. Soldaki çıkıntıya çıkarsanız nehre ulaşacaksınız.

  Nehir - Akıntı sağa akıyor ama sola gitmemiz gerekli; kütlelerin gelmesini bekleyip sıçrayarak devam edin. Solunda kalan Gümüş Ödül (5/6) ‘ı aldıktan sonra karşıdaki mağaradan ilerleyin.

  Tapınak - Merdivenlerden çıkarken silahınızı çekin ve ateş edin, leopar üstünüze gelecek. Merdivenlerden geri geri inin ve leoparı öldürün, Tapınağa sonra girin. Sağdaki merdivenlerden alt platforma inin ve arkanızda duran duvara ateş ederek çıkan Gümüş Ödül (6/6) ‘ü alın. Tekrar yukarı çıkın. Yukarıdaki metal nesneyi göreceksiniz, sıçrama+kanca ile tutunun. Karşıya ulaşmak için bunu iki defa daha yapacaksınız. Leoparı kolayca öldürmek için sonuncudan leoparın üstündeki platforma doğrudan atlayın. Leoparı öldürdükten sonra bulmaca ile uğraşmadan sağ ve sol merdivenlerden çıkın ve Bronz Ödülleri (8/9 ve 9/9) alın.

  Bulmaca - Heykeli karşınıza aldığınızda solda altın ve sağda da küçük ve büyük olarak iki tane kutu var. Önce küçük kutuyu teraziye çıkartın, sonra altın kutuyu terazinin diğer tarafına çıkartın ve yine diğerine geçerek büyük kutuyu çekin. Böylece altın kutu yukarıda kalacak. Yukarı çıkın ve altın kutuyu plakaya çekin. Alttaki kapı açılacak. İçeri girin.
  Merdivenlerin altında girin, kapıdan biraz mesafeli durun ve kılıcınız ile kapıyı parçalayın. Kapıya bitişik durursanız bir şey olmaz. Dışarı çıkın.

  Zemin çökmeye başlayınca soldaki platforma atlayın. Buradan yana alayın ve düz devam edin. Önünüzde iki tane çökecek platform var, ancak ikincisi üstünde bir saniye kadar bekleyin, ileriye doğru salınışını görün ve sonra sıçrayarak kenara tutunun. Ancak biraz geciktiyseniz buna gerek olmayabilir.

  08 - Bolivia - The Looking Glass
  (Bölüm Save'i)
  Son bölüm, son yaratık. Esasın bölüm bile değil gerçi.. Elinizdeki kılıcın gerçek gücünü görebileceksiniz, asker sayısı fazla ama tek bir savuruştan kılıcın enerji ile önünüzde kim varsa öldürebilirsiniz. Bu aşamadan sonra silaha ihtiyacınız yok, sadece gözünüz sağlığınızda olsun. Askerleri öldürdükten sonra bir yaratığa dönüşen Amanda ile dövüşeceksiniz.
  Eğer şimdiye kadar Combat Mode'u Standart Mouse ile oynamışsanız bu yaratıkta zorlanabilirsiniz. Bunu Advanced Toogle ‘a getirirseniz, Lara nerede olursa olsun yaratığa nişan alacak. Böylelikle Lara'yı yaratığa doğru çevirmek zorunda kalmayacaksınız. Öldürmek için yarattığın enerjisini azaltarak yere düşmesini sağlamalı ve yanına giderek E tuşu ile kılıcı saplamalısınız. Bunu dört defa tekrarladıktan sona, oyunu bitiriyorsunuz. Platforma olan taşların arkasına saklanırsanız, bir nebze koruma sağlamış olursunuz. Ancak yaratıktan da çok uzakta durmayın, yere düştüğünde belli sürede yanına gitmeniz gerekiyor.
  Oyun onu yaratığı geçmek için yardımcı Video (10 MB)

  09 - Croft Manor

  Croft Manor
  ; Lara Croft'un Malikanesi. Lara'nın yaşadığı şato. Burası aynı zamanda Lara'nın devamlı irtibatlı olduğu karargahı. Önemi şuradan ileri geliyor. Oyunda ödül toplamanız lazım. Ne kadar çok ödül toplarsanız hem oyun yüzdeniz artıyor hem de bazı avantajlar elde ediyorsunuz. Her bölüm geçişinizde bu malikaneye uğrayıp kostüm değiştirebiliyorsunuz, silahınızı upgrade edebiliyorsunuz. Cheat (Hile) kotları açılıyor
  Örneğin Lara'nın yatak odasındaki gardrobun da 20 ye yakın giysisi var. Bunlardan birini seçerek oyuna devam etme şansınız var. Kostümler mayodan komando elbisesine, dekolteden döpiyese kadar değişiyor. Ayrıca Piştolun şarjörünü, mermi sayısını artırabilirsiniz. Beni tavsiyem Bolivya'yı oynadıktan sonra Croft Manor'a girmeniz.
  Her bölümde PDA ya girerseniz kaç Reward (Ödül) var, kaç tane bulmuşsunuz dokümanını alabilirsiniz.
  Ödüller ve Lara Manor'daki sayıları şu şekilde:

  1- Bronze Reward: Bronz ödül (16)
  2- Silver Reward: Gümüş ödül (10)
  3- Gold Reward: Altın ödül. (1)

  Kapıdan içeri girince solunuzdaki merdivenin yan tarafında 3-4 basamaklı yerde kapının önündeki Bronze Reward (1) alın
  Sağa gidip Zip'in çalışma odasına geçin. Sağda yerdeki bilgisayarı çalıştırınca duvardaki kasa açılacak. İçerisinden Grapple yi (manyetik halat) alın.
  Odadan çıkın sağdaki kapıyı açın uzun bir koridordan sonra havuzlu odaya girin. Havuza atlayıp aşağıdaki Bronze Reward (2) alın. Havuzdaki kolu çekin. Bu kol havuzun içindeki 2 kapıdan arkadakini açıyor. ön kapı neden açılmadı diye merak etmeyin.
  havuzdan çıkın şezlongların arkasındaki Bronze Reward (3) alın. Havuzun çevresindeki bütün heykelleri öne doğru çekin. Birinin arkasındaki Bronze Reward (4) alın. Mızraklı heykele manyetik halatı fırlatarak mızrağın ön tarafa gelmesini sağlayın.
  Şimdi balkona çıkma zamanı. En küçük sütuna çıkın karşıya zıplayın oradan barfiks demirinden küçük balkona tutunun tutunarak ilerleyin. Sonunda büyük balkona ulaşın. Tramplenden Bronze Reward (5) alın. Burada iki kadın heykeli var. Yerde X işaretini göreceksiniz. Sağdaki heykeli saat yönünde en sonuna kadar döndürün. Soldaki heykeli saat istikametinin tersine döndürün. Doğru yapmışsanız havuzun içindeki kapı açılacak. (Ben size panik yapmayın demiştim değil mi? Her şey yavaş yavaş sırası ile) Balkonun ucuna gidin barfiks demirinden karşıya atlarken manyetik halatı kullanın ve 2. barfiks demirine varın aynı hareketle 2. büyük balkona ulaşın. Burada soldaki balık heykelinin üzerindeki küreyi manyetik halat ile çekin ve at heykelinin önündeki yuvarlak düğme üzerine yerleştirin. Bu düğme havuzun tepesindeki çiçekli avizeyi aşağı indirecektir. At heykelinin oradan dürbünü alın. 2. balık heykelinin arkasından Silver Reward (1) alın.
  Balkonun geldiğiniz kenarına gidin. Barfiks demirine atlayıp zıplarken manyetik halatı kullanın karşıya atlamadan sala dönün şimdi salının ve havuz üzerindeki bitkili avizeye atlayın. Buradan da karşı balkona manyetik halatı kullanarak balkonu yakalayın ve avizeyi ona doğru yanaştırın. Avize sallanırken önce avizeye sonra karşı balkona atlayın Silver Reward (2) alın.
  Şimdi havuzun içine atlayın. Açılan kapıdan girin. Su tünelinin içindeki Silver Reward (3) alın.
  Yeni geldiğiniz havuzun içindeki Bronze Reward (6)alın. Yukarı çıkın Burası spor odası. (GMS)

  GMS deki reward açıklamaları Moby e aittir
  Bu odada duvarların değişik yerlerinde ödüller var ilk bakışta karışık gibi gelebilir gerçektende öyle burada önemli olan gym aletlerinin bazılarında altın topuz şeklinde metal bir eklenti olması bunlar ödüllere ulaşabilmemiz için gideceğimiz istikamete yön verecekler ilk önce en kolay alınabilir olan iki rewardımız var bunlardan ilki havuzun içinden yükselen çıkıntının üzerinde olan Silver reward (4)için havuza dalmadan düzgün bir atlayışla ulaşabiliriz sonraki ise hemen havuzun içinde direğin dibinde bulunan Bronze reward (7) için suya dalıp yanına gitmemiz yeterli bundan sonrakiler biraz daha akrobatik özelliklerimizi kullanarak ulaşabileceğimiz rewardlar olacak.
  İlk önce kapıdan ilk girdiğimizde kapının hemen üzerindeki çıkıntıda olan rewarda gitmek için havuzun bulunduğu duvardaki girintili çıkıntılı bölümün orada bir topuz var orayı çengelli ipimiz ile kendimize çektiğimiz zaman duvar sola doğru açılıyor bu ilk hamle,sonra oraya gitmek için salonun sonuna doğru bir düzenek var ilk önce küçük duvar platforma zıpladıktan sonra hemen arkamızdaki barfix demirine ondanda yarım ay şeklinde olana zıpladıktan sonra düz istikamet duvardaki dikey çubuğa atlıyoruz ve oradan sağ taraftaki çıkıntılı sütuna atladıktan sonra yukarı tırmanıyoruz ve kaygan zemine geliyoruz buraya atladıktan sonra zamanlama çok önemli en uca gelmeden zıplamaya basmamız gerekiyor zıpladıktan sonra hemen kenardaki çıkıntıya tutunuyor ve oradan hemen üstteki merdivenimsi çıkıntılara atlıyoruz ve daha önce açtığımız duvar burada bize yön veriyor açılan duvarın barfix demirine atladıktan sonra hemen sağ tarafımızdaki iki barfix demirini kullanarak raylı beyaz platforma düşüyoruz ve manyetik çengelli ipimiz ile rewardın olduğu bölmeye ipimizi atıp çekmeye başlayınca platform ile birlikte rewarda doğru hareket ediyoruz yaklaştıktan sonra atlamak için ipi bıraktığımız an platform burada geriye doğru tekrar harekete geçiyor burada hızlı olmamız gerekiyor ve atladığımızda Silver reward (5) e ulaşıyoruz.

  Şimdi ise havuzun bulunduğu yerin üstünde köşedeki bölmede olan rewardımızı alalım burada yukarıda yazmış olduğumuz istikameti kullanacağız yalnız ilk önce ipimiz ile açtığımız duvarı yine ipi kullanarak kapatmamız gerekiyor ve ondan sonra yukarıdaki istikamete göre açtığımız duvara kadar geliyoruz geldiğimizde duvarı kapattığımız için diğer tarafa yol açılmış oluyor ve çıkıntılardan sağa doğru hareket ederek barfix demirlerine gelmiş oluyoruz buralardan zıplayarak hemen önümüzdeki çıkıntılı sütuna ve oradan da yukarı tırmandığımızda ise Bronze reward (Cool a ulaşıyoruz.
  Şimdiki ise kapıdan girdiğimizde solda yere yakın olan reward ilk önce hemen önümüzde duran düzeneğin topuzu olan barfix demirini iki tarafında kaygan zemin olan sütuna doğru çeviriyoruz bundan sonra sırasıyla mavi yükselti,barfix demiri dikey çubuk ve çevirdiğimiz barfix demirine atlıyoruz burada ilk önce iki tarafa doğru kaygan olan zeminin sağ tarafına atlayabiliyoruz buraya atladıktan sonra yine zamanlamayı iyi ayarlayıp karşıdaki sütuna buradaki çıkıntıdan bir üstteki çıkıntıya buradan hemen arkamızdaki dikey demire ve hemen önündeki diğer dikey demire atlıyoruz buradaki püf nokta dikey demirden direk rewardın bulunduğu bölmeye atlayamıyoruz burada hemen altımızda kalan iki tarafı kaygan olan sütunun solda kalan kısmına düşüyoruz ve buradan da kayarak doğru zamanda zıplama ile Bronze reward (9) a ulaşıyoruz.Bir sonraki ise yine sol taraftaki duvarın ortasında ileride demir merdivenin solunda kalan rewarda ulaşmak için yine iki tarafı kaygan olan zeminin sağ tarafına oradan sütuna atlıyoruz ve burdan tutuna tutuna sağa doğru giderek dikey demir çubuğa ulaşıyoruz buradan hemen önümüzdeki duvardaki sabit demire buradan da çıkıntıları kullanarak yukarı ve oradan da sola rewardın bulunduğu bölmeye atlıyoruz ve Bronze reward (10) e ulaşıyoruz.
  Şimdiki ise salonun en üstünde sabit demir platformun üzerinde olan rewarda ulaşmak için ilk önce demir merdivenin altında eklenti olan topuzu ipimiz ile açıyoruz merdiven açıldıktan sonra yukarıdaki hareketli beyaz platform merdivene doğru yaklaşıyor ve biz merdivene ulaşmak için yine bir önceki istikameti kullanarak merdivene kadar geliyoruz merdivenin en üstüne çıktığımızda sağda kalan hareketli platforma atlıyoruz ve platform bizi ulaşmak istediğimiz sabit platformun yanına doğru götürüyor ve durduğunda bu platformun üzerine atlayabileceğimiz yakınlığa gelmiş oluyor ve buraya atladığımızda Silver reward (6) ya ulaşmış oluyoruz.
  Şimdi salonun en sonundaki duvarın sağında üstte kalan rewarda ulaşmak için buradaki düzenekten yarım ay şeklinde olan barfix demirine geldikten sonra duvara buradan da soldaki merdivenimsi çıkıntıları olan sütuna hemen arkamızda kalan barfix demirine bu demirin en ucuna gittikten sonrada hemen sütunun arkasında kalan demire oradanda duvardaki çıkıntıya atlıyoruz ve tutuna tutuna sağa doğru gidince Bronze reward (11) ye ulaşıyoruz.
  Son olarak aynı duvarın solunda kalan rewarda ulaşmak için ilk önce yarım ay şeklindeki barfix demirinde bulunan topuzu ipimizle çekerek onu dikey demir haline getiriyoruz ve en baştan hareket ederek bu demire kadar geldikten sonra sola bakacak şekilde o demirde Laray'ı çeviriyor ve karşımıza gelen dikey demirden sonra çıkıntılı sütuna atlıyoruz buradan yukarı çıkıp barfix demirine ve buradan da yandaki kaygan zeminli sütuna atlayıp kaydıktan sonra zamanında zıplama ile merdivenimsi çıkıntıları olan sütuna atlıyoruz ve en üstüne geldiğimizde solda kalan ilk barfix demirine ve hemen çaprazındaki demire atladıktan sonra demir merdivenin sağında kalan çıkıntılı duvara zıplıyoruz ve sağda kalan sütunada atladıktan sonra arkaya doğru barfix demirine ve oradanda kendimizi alttaki platforma düşürerek buradaki en son rewardın bulunduğu bölmenin uzantısına tutunuyoruz ve Bronze reward (12)e ulaşmış oluyoruz.

  Spor odasından (GYM) ayrılın. Kapıdan çıkın havuzlu avluyu geçin. Oturma odasına geldiniz. Merdivenden yukarı çıkın soldaki merdiveni bir daha çıkın. Oradaki yanıp sönen topuza manyetik halatınızı atın ve çekin. Alta açılan odacıktan Bronze Reward (13) alın. Yandaki kapı kütüphaneye gidiyor. Şimdilik ona uğramadan düz gidin koridor sonunda sağdaki kapıdan girin bu sizi Lara yatak odasına götürecek. Yatak odasına girince solda iki kılıç göreceksiniz. Bunlara aşağı indirin. açılan pencereden piştolları alın. Yatak odasının içinde yatağın arkasındaki Bronze Reward (14) alın.
  Yatak odasından çıkın merdivenden inin karşıdaki merdivende Accurate Aim alın Burada yukarıdaki topuza ateş etmeniz lazım yanlız ateş ederken Z tuşuna basarak hedefi odaklayın. Kırmızı olunca devamlı ateş edin. Topuz içeri doğru çekilecek. Bu sıra aşağıdan açılan bölmeden Silver Reward (7) alın.Şimdi çalışma odasına gidebiliriz. Çalışma odasının içerisinde masa üzerinden PLS yi alın. Girişin sağında yanıp sönen bir tahta kapı var. Silah ile bunu parç
  avatar
  RoCk _ MeLeĞi
  Administratör
  Administratör

  Kayıt tarihi : 26/09/09
  Nerden : nereye

  Geri: Tomb Raider Legend Tam Çözüm

  Mesaj tarafından RoCk _ MeLeĞi Bir C.tesi Eyl. 26, 2009 10:43 am

  TeşekkürLer

   Forum Saati C.tesi Mart 17, 2018 6:33 am